28 Eylül 2007 Cuma

Ülkemizde yabancı oyuncu kavramı ve Kayseri Erciyesspor'un başarısı


Platini gündeme getirdi. Kadrosunda 20 yabancı yer alan Inter'i Fenerbahçe'nin yenişini.
Katılmasam da Türkiye'de futbol rekabetini 4 büyük oluşturuyormuş ona göre. Buralardaki oyuncuların hepsi yabancı olsa Türk kimliği ne olur diyor Platini. Futbolun kimliği olduğuna dikkat çeken Platini altyapılara da önem verilmesi gerekliliğini vurgulamış.Ülkemizden Kayseri Erciyesspor'u anlatalım:

Düşerken Türkiye Kupası Finali oynamaya hak kazanmış Erciyesspor biraz da haksızlıkla kupayı kazanamamasına rağmen UEFA'da mücadele hakkı kazanmıştır. Haziran 2007de genel başkan Ziya Eren istifa eder. Takıma çok ciddi yatırımları olan Ziya Eren acısını gitmeden evvel hemen hemen bütün oyuncularını satarak çıkartır.(İlhan Özbay'ı satamaz çünkü o herkesin aksine boş kağıda imza atmıştır!) Nasıl sinirlenmesin ki? Kayseri şehrinde birileri Kayseri Erciyesspor'un başarısını istememektedir ve her türlü şike yapılır Kayseri Erciyesspor'un düşürülmesi için. Teknik direktör Bülent Korkmaz'ın da istifa nedeni üstü kapalı olarak açıkladığı üzere budur. Üvey evlat olarak Kayseri Erciyesspor'un sahipsiz kalacağını sanan Kayserispor ve Trabzonspor reddedilmesi zor teklifler yapar Erciyesspor'un UEFA hakkını alabilmek için. Kayseri Erciyesspor'da Enver Kemaloğlu başkanlığa getirilir ve ilk açıklaması UEFA'ya katılacağız olur.Kayserili bir teknik direktör olan Mehmet Bulut göreve getirilir. Maliyeti 1 trilyonu bile bulmayan son derece mütevazı bir kadro kurulur. UEFA'da kuralar açıklanır. Erciyesspor İsrail şampiyonu Tel Avivle eşleşmiştir. Erciyesspor'un tur geçeceğine Erciyessporlular'dan başka hiçkimse inanmamaktadır ancak Mehmet Bulut turu geçeceklerini ifade eden açıklamalar yapar. Türk medyası herzamanki çifte standartlığını gerçekleştirir ve İstanbullular'ın maçlarını çifter çifter yayınlarken Erciyesspor'u kimse yayınlamak istemez.Son anda D-Smart bünyesindeki BJK TV maçı yaynlar. Tel Aviv Mehmet Bulut'un açıklamalarından ve Mehmet Bulut'un açıklamalarından hiç de korkmuşa benzemez ki oyuna 4 forvetle başlarlar.Ancak İlhan Özbay'ın muhteşem golüyle rakiplerinin kim olduğunu çok iyi anlar Tel Avivliler. Toparlanırlar ve bir golü bulurlar.Ancak İsrail şampiyonu İsrail'de tamamen yerli bir kadroyla mücadele eden hem de 2. lig ekibi Kayseri Erciyesspor karşısında dağılır adeta. Son dakikalarda ise Burhan'ın bomboş kaleye atamadığı 2 topa dua ederler. 30 Ağustostadır rövanş. 10000in üstünde Kayseri Erciyesspor taraftarının desteğiyle Erciyesspor şahlanır ve Tel Aviv'i 3-1 yenerek sahadan adeta siler. Medyanın aşırı ilgisiyle karşılaşan Erciyesspor bir türlü kale taraftarlarının yanına gidemez. Sonra bütün tribünü selamlarlar ama bir anda Kayserispor tezahüratıyla karşılaşırlar ve kaleci Yusuf'a davul tokmağı fırlatılır. Bir anda Erciyesspor tezahüratı bir avuç Erciyesspor düşmanının sesini bastırır. Takım tekrar morallenir ve kendisine tezahürat yapanların yanına gider. Tribünlerde ise artık gerçek Kayserililer yer alacaktır o günden sonra.


Tel Aviv tamamen yerli 2. lig kadromuza hafif gelmiştir. Rakip olarak bu sefer karşımıza Atletico Madrid çıkar.Maddi gücü Kayseri Erciyesspor'dan kat kat fazladır ve dünya çapında yıldızları vardır. Ancak Erciyesspor'da korkudan eser yoktur. Kayserispor'un 2012de Real Madrid'e koyacağız marşı( KSK marşıdır.Değiştirmeyi dahi akıl edememişler.Selamlar olsun.) Erciyesspor tarafından 2007de gerçekleştirilmiştir. Erciyesspor'un en önemli eksiği Adem Dursun'un cezalı oluşudur. Defansta Hüseyin Yoğurtçu çok büyük iki hata yapar ve iki kez ayağındaki topu kaptırarak gol yememize sebep olur. Erciyesspor gene de dağılmaz. İlhan Özbayla çok net bir pozisyonu değerlendiremez. İlhan eğer o golü atsaydı maç en az berabere biterdi ancak olmadı. Erciyesspor 4-0 yenildi. Kayseri'deki rövanşta ise umut taşıyor hala. Tel Aviv'e yapılan belki de Atletico Madrid'e yapılır örneği ve Göztepe'nin geçmişte Atletico Madrid'e yaptıkları hala akıllarda.


Bunlar yabancı sınırlaması kalksın diye şikayet edenlere ders olmuştur umarım. Yanyana iki fotoya bakınız. Sizce hangisi daha şık?Hiç yorum yok: