1 Ekim 2007 Pazartesi

İrlanda'da okumak isteyenler için gelişmeler

İrlanda'da, Türk İrlanda Eğitim Kültür Derneği'ni (TIECS) kuran gönüllüler, Türk öğrencilerin yeşillikler içindeki bu ada ülkesinde eğitim görebilmesi için çalışmalara başladı. Yapılan görüşmeler sonucu İrlanda devlet üniversiteleri, Türkiye'den gelecek lisans ve yüksek lisans öğrencilerini kabul etmeye hazır olduğunu bildirdi. TIECS Müdürü Mustafa Karacan, hayalindeki üniversiteye yerleşemeyenlere 'hayallerinin ötesinde güzel bir üniversite' seçeneğinin beklediğini söylüyor.

Öğrencilerin İrlanda'da yabancılık çekmeyeceklerine dikkat çeken Karacan, İrlandalıların Anadolu insanını aratmayacak derecede sıcakkanlı olduğunu belirtiyor. İngiltere'ye bağlı Kuzey İrlanda da Türk öğrencileri bekliyor. Kuzey İrlanda Tolerans Eğitim ve Kültür Derneği (NITECA) Müdürü Ali Çopur, başvuru için zaman problemi olmadığını ifade ederek, bu ülkeyi tercih edecek öğrencilerin, huzurlu bir ortamda doğayla iç içe ve rahat bir öğrenim hayatı süreceğini dile getiriyor.

Türkiye'deki üniversitelerden mezun olan öğrenciler, doktora ve mastırını yaparken istedikleri alanı seçme imkanına sahip. YÖK denkliği bulunan İrlanda'daki üniversitelere sadece ağustos ayında 5'i mastır için toplam 40 öğrenci kayıt oldu. Dil sorunu yaşamamaları için öğrencilere ilk yıl hazırlık programı verilecek. Bu kurslar özel dil merkezlerinde de alınabilecek.

Eğitim masraflarını çıkarma imkânı
İrlanda'yı tercih edecek gençleri ekonomik bakımdan da birçok kolaylık bekliyor. Avrupa üniversiteleri kendi ülke öğrencilerine farklı, AB ülkesi öğrencilerine farklı ve AB dışından gelen öğrencilere farklı fiyatlar uyguluyor. İrlanda üniversiteleri ise Türkiye'den gelecek öğrencileri AB statüsünde kabul ediyor ve eğitim harçlarını buna göre belirliyor. Para birimi 'Lira' olan İrlanda'da öğrenciler için harçlıklarını çıkarma imkânı da bulunuyor.

İşsizliğin olmadığı ülkede pek çok kuruluş, yarım gün çalıştırdığı öğrencilere aylık 800 Euro'dan başlayan ücretler ödüyor. Vize ve okula kayıt gibi her türlü danışmanlık hizmetini Türk girişimciler ücretsiz sağlıyor. İrlanda, ulaşım bakımından da cazip imkanlar sunuyor. Başkent Dublin ile İstanbul arası uçakla 3 saat 40 dakika. 180 Euro olan bilet fiyatları yıl içinde değişmiyor. Avrupalılarca 'doğa harikası' olarak nitelenen İrlanda iklimi, yaz ve kış sıcaklık farkı göstermiyor. Sıcaklık, yazları 20 derece civarında seyrederken kışları kar yağmıyor
.

Hiç yorum yok: