30 Aralık 2007 Pazar

Kabadayı

Şener Şen sevenler için izlenmesi gereken bir film daha. Bu filmde de Şener Şen'i kabadayı olarak başrolde görmekteyiz. Kenan İmirzalıoğlu ise bu sefer alışılagelmedik şekilde kötü adam rolünde oynamış ve başarılı da olmuş.

Eşkıya ve Gönül Yarası'nı beğenenlerin sevebileceği bir film olarak göze çarpan Kabadayı'da karşılıksız sevgi, racon, vefa ve ihanet konuları başarıyla vurgulanmış. Mesela Ali Osman'un karşılıksız aşkı ve oğluna duyduğu karşılıksız babalık duygusu. Ali Osman kavgayı bırakmış sakin bir hayat izlerken bir anda zamanında sevdiği kadının ölüm döşeğinde olduğu haberini alır. Bir çocuğu olduğunu yıllar sonra öğrenmiştir ve çocuğu bulur. Çocuk babasına saygısızlık yapar. Babasının gerekirse bana ulaş diye verdiği kartı yırtar atar. Çocuğa annesinin ölüm haberini ise "Sürmeli" söyler. Babası Ali Osman ise yüzüğü oğluna vermek istese de oğlu ikinci bir saygısızlık yapar. Buna rağmen oğlu başı sıkışıp babasını aradığında babası hemen oğlunun yardımına koşar.

Gözüme olumsuz olarak ise iki şey çarptı. Birincisi Ali Osman'ın arkadaşları kabadayı tiplemesine fazlaca uymuyordu. Misal Gönül Yarası'nda da performansına tanıklık ettiğimiz Sümer Tilmaç kabadayı rolünde oynayabilirdi. İkinci faktör de kurşun yiyen bir insanın o şiddette tokat atamamasıydı. Lakin sinemada abartma unsuruna verirsek hoş görülebilecek bir detay.

Filmi çok detaylı anlatmak istemiyorum. Fragmanları dahi izlemeksizin filmin içeriğiyle ilgili çok kısa bilgi alıp filme giden bir sinemasever olarak bundan sonrasını okura bırakıyorum.

Not: Polat Alemdar izlesin de racon görsün :) Bu filmi izlediğinizde Kurtlar Vadisi'nin yapmacıklığını ve gerçekleri saptırdığını rahatlıkla fark edebilirsiniz.

1 yorum:

rodder dedi ki...

filmden aklımda kalanları derleyim..

-''karaca'' yıllarca farkedilmemiş güzellik.

-''sürmeli''- bendeki g.t hiçbirinizde yok.

-''ali osman''- 4'ünüz bir sürmeli etmezsiniz.

-''hacco''- biz ne yaptık be.

-''devran''kulagıma küpe olsun