30 Ocak 2008 Çarşamba

Takla güvercini

Bunları özellikle yazacağım ki geriye baktığımda hem ders olmasını hem de bir kişiyi bile olsa bana birşey olmaz mantığından kurtarabilmeyi amaçlıyorum.

İki gün oluyor. Arkadaşımla Kayseri'deyken Yahyalı ilçesine itmeye ve gezmeye karar verdik. sabah 08.30da yola çıktık. Ağır ağır gidiyorduk. Çok sert bir viraja girdik. 20 km ile gidiyorduk. Çiseleyen yağmurun ve yerdeki çamurun da etkisiyle "20 km hızla giden" araba bir anda kilitlendi ve şarampole yuvarlandık. Yol kenarlarına set çekilmemesi nedeniyle 6 metre yükseklikten takla attık ve aşağıdaki derenin içine düştük. Kapılar sıkışmıştı. Araba bir tarafından su alıyor ama diğer camdan çıkıyordu. Yaklaşık 5 dakika bu şekilde dayandık ve köylüler kurtardılar. Arkadaşımın kafası yarılmıştı çünkü tavanın üstüne düşmüştük ve ilk önce onun tarafı dereye çarpmıştı. Bende ise ufak tefek çiziklerden ve kemiklerin şiddetli ağrısından başka bir sıkıntı yoktu. Araba ise hurda haline gelmişti.

İşin dramatik boyutu ise eğer 50 metre daha dayanıp da köprünün bariyerlerine çarpabilseydik kamu malına zarar yüzünden devletin bize dava açabilme hakkının olmasıydı. Saatte 20 km hızla giderken yağan yağmur ve yoldaki çamur yüzünden aşağı uçmak yerine köprünün bariyerlerine çarparak dursaydık devlet dava açabiliyordu. Üç merak ettiğim soru var:

1)Milletvekili o yolda kaza yapsa acaba o yol kaç ay içinde otobana çevrilirdi?

2) Devletin tamamen kendi ihmalkarlığı sayesinde olmuş bir kazada bariyere çarparsanız bunun adı nasıl kamu malına zarar vermek olur?

3)Turistik bölgelerimizin yolları neden rezalettir? Hele hele Yahyalı gibi yerli turizme hizmet eden ilerisinde ise Aladağlar Milli Parkı'nı barındıran bir ilçenin yollarının bozukluğunun mantığı nedir?

Böylesine bir kaza sadece Türkiye ve Bolivya'da olabilirdi ve ufak sıyrıklarla ve kemiklerin ağrımasıyla kurtarabildiğim için şükrediyorum.

4 yorum:

Flying Dutchman dedi ki...

Yahu ben bunu yeni gördüm, büyük geçmiş olsun, acil şifalar tabi ki..

Yazdığın "kamu malı" ile ilgili şeyler hakkında sana birileri bir şey mi söyledi, çünkü bir hayli üzerinde durmuşsun merak ettim..

Roy Keane dedi ki...

Yeni gördüm mesajını. Teşekkür ederim.

Eğer yol kenarındaki bariyerlere çarparsan adli vaka olarak görülüp kamu malına zarar vermekten yargılanabiliyormuşsun Türkiye'de. Böylesine demokrat (!) bir ülkeyiz işte.

ultras/Movement dedi ki...

Cok geçmiş olsun kardeşim..
Şimdi gördüm, TD forumda Timofte topicini okudum, orda belirtmişler kaza yaptığını...
Tekrar tekrar geçmişler olsun...

Roy Keane dedi ki...

Teşekkürler abi. ;)