13 Eylül 2008 Cumartesi

İncelikler yüzünden | 8

-Sürekli lokasyon değişimi yaptığım için yazacak fırsat elime fazla geçmiyor. Çivi mi var bilemiyorum ama memlekete son bir git gelden ve bayram tatailinden sonra çakılı kalacağım.

-Çubuk Barajı kurumuş, dibinden otlar çıkmış. Ankaralılar'dan su isteyen gyepestoya duyurulur. Yeşilliği ile tanınan Bahçelievler semtinde ise ağaçlar ne yazık ki içten kuruyorlar. Geçenlerde iki farklı noktada iki ağaç devrilmiş. Allah'tan ikisinin de devrilme esnasında altından insanlar geçmiyordu da can kaybı olmadı, olan mala oldu. Belediye hiçbir hizmet yapmıyor diye sızlananlar o ağaçları sulasa da kurumasa o ağaçlar.

-Kaldırımlardaki pislik ise gözümden kaçmıyor. Her akşam yollara bırakılan çöpler akıyor ve sokaklar her gün savaş alanına dönüyor ne yazık ki. Çok değil bina görevlileri haftada bir gün apartmanlarının bulunduğu kaldırım iki kovacık su döküp uzun araba fırçalarıyla deterjanlayıp temizlese de pisliğin içinde yürümesek ve zemin katta yaşayanların evini böcekle karıncalar basmasa. %99'u Müslüman olan ülkemiz imanın temizlikten geldiğini hala öğrenemedi mi? Lafa gelince herkes Müslüman, ama kendine...

-Müslüman demişken; anlayamıyorum Ramazan aylarını artık. Fakirin halinden anlayalım diye farz kılınan oruç dönemini işletmeler iki hurma,bir çorba,bir iskenderi 20 ytl olarak değerlendiriyor? İftar vakti insanlar neden kornalara sarılıp çılgınlar gibi araba kullanıyor?Hani hoşgörü, hani! İki dakika iftarı geç açsak ölür müyüz?

-ÖSYM merkezlerini üniversitelerin öğrenci işlerinden alıp liselere versinler,liselerde ayrı birer stand kurulsun. ÜDS sınavıyla okul kaydını,transkripti aynı kuyruğa koyan üniversiteme ne demeli bilemiyorum. ÜDS'ye ikinci girişim olacak ve ikinci girişlerde müracaat internetten yapılıyor.Buraya kadar herşey normal ama şifrenizi unutmuşsanız sıkıntı burada başlıyor.İki dakikalık işlem için saatlerce kuyruk beklemeniz gerekiyor ve form değil şifreyi istiyorum dediğinizde gişedeki kadın arkanı dön ve git şarkısını söyleyerek kuyruğa gir diyor. Çok komiksiniz hanımefendi hahaha diyerek söylene söylene çıkıp evime dönmek düştü bana da. Ertesi gün başka birisini buldum da şifremi alabildim. ÜDS'ye girecek arkadaşlar varsa başarılar bu vesileyle.

-Şu danışman onaylarını otomatik hale getirseler keşke. Nedir bu hadise diyenler için: İnternet üstünden ders seçip bu seçiminizi danışmanınıza onaylatmak için her seferinde Ankara'ya geliyorsunuz. Halbuki son gün otomatik onay verilse herkes de daha okullar açılmadan Ankara'ya gelmekten kurtulsa fena olmaz mıydı?Olası aksililer için de 5 iş günü tanısalar incileri mi dökülür anlamam. Şizofreni teorim ise üniversitelerin otobüs firmalarını zengin etme gayesi içinde oldukları yönünde.

-İnsanlar neden anarşist oluyor diye kıvranan devlet ÖSS sistemini irdelesin biraz. Puanı tuta tuta ODTÜ'yü yazamamış bünye Hacettepe'nin de direğinden dönünce 6 yıldır toplanamadı. 4 senede bitirenlere başka tabirle 1.,2.,3. veya 4. sınıflara göre ödediğim iki kat harç da sisteme paşa paşa uyacaksının sinir bozucu uyarıcısı. Kız arkadaşım diplomasını almış üstüme mastera kabul edilmek üzere ve hatta açıköğretimden bölümümü de okuyor,kızkardeşim üniversitesini bitirp mastera kabul edilmiş(nice başarılıarını görmek nasip olur umarım ikisinin de) daha ne istersin ey sistem üniversite uzatan öğrencilerden! Zımpara kağıtlarıyla sıraları kazıyıp çatır çatır kopya çekerek ortalamayı yükselten öğrencilerden alın siz o harcı, ya da ya da...Yok yok siz üniversitelerde güvenliğe para vermemek için elini kolunu sallayanın içeri girip olay çıkarmasına müsade edin.Müdahale eden taşa döner.

-2000lere alışamadım.İnterneti ve cep telefonunu verin 90lar'a ışınlayın bünyeyi. Samimiyetsizlik paçalardan akarken 2000lere daha fazla direnecek takatim kalmadı. Yahut 90larda kalan insanlar birleşelim kendimize ait bir sosyal düzen kuralım.

-Pembe rengi kesinlikle sadece kızlara yakışıyor. Erkeklerde cırtlak renkli kıyafetlere alışamamamışken şimdi de pembe trendi çıktı.

-Metroseksüel erkek hadisesiyle beraber erkekler yumuşama sürecine girdi. Manikür,pedikür gibi kavramlar erkeklerin de hayatına girdi. Sokak ortasında ağlayan erkekleri gördükçe yerle yeksan konumuna geçiyorum ister istemez. Nilüfer'in şarkısı geliveriyor aklıma ama nafile. Erkek kibar olmalı,kendine dikkat etmeli kabul ama sokak ortasında ağlayıp manikür pedikür yaptırıp abuk subuk kıyafetlerle de ortada gezerse kantarın topuzu kaçar,kaçıyor da.

-Aldatmak,ensest ilişkiler,eşcinsellik,yok olmaya yüz tutan aile kavramı... Oysa ne kadar uzaktı bunlar bir zamanlar toplumumuza. Amerikan çakması Türk dizileri, televoleler,çakma filmler sağolsun. Televizyondan cnbc-e dvd kuşağı,maçlar, politika programları hariç daima uzak durdum.Dikkat ediniz şimdi de yeni moda eski Türk romanlarını diziye çevirmek. Özellikle çarpık ilişkileri anlatan romanların seçilmesi tesadüf mü?

-Bir de başımıza emolar çıktı. Td'de de mevzu bahsi geçen bir cümlede Japonca, Rusça, İngilizce, Türkçe'yi karıştırmışlar. Mydonose,baykush tarzı İngiliz Türkçesini de geçtim bir de bunlar çıktı.

-İstanbul Ankara arasını 7.5 saate uzatan güzide otobüs firmasına sevgiler. Yok yok 12 saatlik Rize-Ankara arasını 15.5 saatte gidebilen namaz molası,"ekmek molası" veren firmadan sonra söz verdim yadırgamamaya.

-29 Ekim'de Atatürk'ün hayatını anlatan Mustafa filmi ne kadar ilgi görecek merak ediyorum. 1938'den 2008'e kadarki 70 yıllık süreçte Sarı Zeybek'le beraber ulu önderle ilgili çekilen 2. film oluşu toplumumuzun ve aydınlarımızın ayıbıdır.Uzadıkça uzar...

4 yorum:

margo dedi ki...

çok güzel yazmışsın içinden geçemleri.. ve biçok insanın içinden geçene de tercüman olmuşsun ya..
her cüleden sonra.. evet haklı.. bak bende aynen böyle düşünüyorum dedim..
olaylara eleştirel bakışın süper gerçekten.. çözüm arayışlarında aynı oranda takdire değer..
muhalefet partilerine(partisine örnek teşkil edecek cinsten hatta.. :)
bence sen böyle eleştirmen tarzı birşey olmalısın...

kendimi sorguluyorum.. ben neden bu kadar vurgulu yazamıyorum ve .. neden yazacak çok şey varken içimden yazmak gelmiyor..

Roy Keane dedi ki...

İltifatın için teşekkür etmekle beraber kendine haksızlık yaptığını düşünüyorum.Kat be kat etkili yazılar yazıyorsun. Sadece ilham için ihtiyacın olan birazcık gaza gelmek belki de. Bir de gözlemlerim çok duygusal bir insan oluşun. Duygusallığı ve karmaşık duyguları yakaladığın an hiç durma.Klavyeye ve kağıda kaleme sarıl. ;)

Desteğin gaza getirdi açıkçası.Bu yazılar konusunda çevremden de teşvik görüyorum ama işte cesaret meselesi sanırım yazarlık da eleştirmenlik de.Özgüvenimi toplayabildiğim bir gün böyle haftalık dergilerinden birine bir deneme yazısı göndermek istiyorum ama sanmam ki yayınlasınlar:(

margo dedi ki...

yayınlarlar ya niye yayınlamasınlar ki..
benim mektubumu yayınlamışlardı bir keresinde.. gayet sıkı bir basketbol eleştirisiydi mektubun içeriği..
biraz torpil vardı denebilir ama..
olsun yinede yayınladılar ya sen ona bak..
hemde fanatik baskette..
ve bence sakın pes etme.. yaz,yazalım.. hepimiz..
blogları bu yüzden seviyorum..

Mezzo Morto dedi ki...

Ben de 90ları istiyorum, 2000'ler bana göre fazla "açık, liberal".
Çokça çizgi film izlemek, kimsenin yolsuzluklarına, iğrençliklerine kafa takmamak istiyorum.